Odborné články
Naše zvieratko ide na operáciu – alebo čo mám robiť predtým a potom
Občas sa stane, že váš štvornohý priateľ potrebuje podstúpiť chirurgický zákrok. Je dôležité, aby ste vedeli, že:
Pred operáciou:
- Pred každým plánovaným chirurgickým zákrokom v anestéze je nutné u zvieratka dodržať 12 hodinovú hladovku. Hladné zvieratá spotrebujú menej anestetíktík, anestéza je plynulejšia, bezpečnejšia a predchádzame aj možnosti zvracania žalúdočného obsahu v priebehu anestézy a jeho nasledovného vdýchnutia do pľúc. Vodu samozrejme piť môže. Prístup k nej odoprieme až približne 2 hodiny pred zákrokom.
- Zvieratko pred príchodom k veterinárovi riadne vyvenčite.
- Ak vaše zviera užíva nejaké lieky, upozornite na túto skutočnosť veterinára.
- Obvyklý postup na našom pracovisku je, že po príchode si zvieratko preberieme. Telefonicky vás budeme informovať, keď sa zvieratko preberie po operácii z narkózy a je schopné ísť domov, aby ste si preňho prišli.
- Nebojte sa dĺžky jazvy – rana sa vždy hojí zo strán a nie po dĺžke. Zhojí sa bez ohľadu na to, či má 1 cm alebo 40 cm, za 10 dní.
Po operácii:
- Zvieratko si po zákroku preberiete až keď je úplne pri vedomí. Robíme to preto, aby sme čo najviac minimalizovali riziko výskytu komplikácii spojených s preberaním z anestézy.
- Po príchode domov môžete zvieratku ponúkať malé množstvá vody (ak vám lekár nenariadil inak!) s prestávkami. Ak by ste mu dali naraz vypiť väčšie množstvo tekutín hneď po anestézii, môže zvracať.
- Potravu môže zviera prijímať niekoľko hodín po zákroku (podľa typu operácie). Prvá strava by mala byť ľahko stráviteľná a približne v polovičnej dávke ako obvykle – napr. varené kuracie mäso bez kože a kostí s ryžou, alebo cestovinou. Následne prejdeme na obvyklé kŕmenie. Ak váš miláčik potrebuje po operácii špeciálny kŕmny režim, veterinárny lekár vás na to upozorní.
- Niektoré anestetiká spôsobujú pri preberaní z narkózy halucinácie. Ak vaše zvieratko počas prebúdzania kňučí či šteká, nie je to od bolesti, ale preto že sa mu sníva.
- Bez príkazu veterinárneho lekára neaplikujte na operačnú ranu žiadne roztoky ani masti!
- Stehy z kože sa obvykle odstraňujú na 10. deň po operácii.
- Je veľmi dôležité, aby si zviera operačnú ranu neoblizovalo, ani nehrýzlo. Ak tomu neviete zabrániť, požiadajte veterinára o plastový ochranný límec.
- Ak má vaše zviera operačnú ranu na bruchu, alebo končatinách, vyhýbajte sa miestam s vysokou trávou a miestam , kde by mohlo dôjsť k poškodeniu alebo znečisteniu rany. Používajte vôdzku.
- Pokiaľ sú na rane stehy, nekúpte zviera a chráňte ranu pred namočením.
Tieto rady majú iba všeobecnú platnosť. Ak vám veterinárny lekár nariadi inak, dodržiavajte jeho príkazy!