Odborné články
Ochorenia kostry vplyvom nadmernej výživy
V poslednom období sa na veterinárnych ambulanciách zaznamenáva zvýšený počet chovateľov veľkých a gigantických plemien. Tým pádom pribúda počet návštev psíkov s pohybovými problémami. V značnej miere môže chovateľ, pri niektorých problémoch, zmierniť stupeň ochorenia pri dodržaní určitých zásad.
Jeden z veľkých problémov v poslednej dobe je výživa.
Prekrmovanie počas rastu
Ochorenia kostry sa najčastejšie vyskytujú u veľkých a obrých plemien a ich prejav je dosť častý v období rastu. Treba vziať do úvahy fakt, že pes do 11. mesiaca života, kedy sa uzatvára posledná rastová zóna, má cca 90% finálnej hmotnosti tela. Kostra na tento fakt nie je vôbec pripravená.
Časté ochorenia sú dysplázia bedrových a lakťových kĺbov (DBK,DLK), osteochondróza (OCD) a hypertrofická osteodystrofia (HOD).
DBK je funkčné ochorenie bedrového kĺbu, charakterizované ako inkogruencia (nesúbežnosť) povrchov hlavice kosti stehennej a kĺbovej plochy jamky panvy. Stupeň subluxácie (neúplné vykĺbenie) a laxity (voľnosť) kĺbu determinuje závažnosť ochorenia. Po čase subluxácia remodeluje kĺb – plytká kĺbová jamka panvy, sploštenie hlavice kosti stehennej. Tieto zmeny majú za následok osteoartritídu.
DBK je častá diagnóza vo veterinárnej medicíne.
Etiológia je multifaktoriálna. Zahrňuje v sebe genetické aspekty a viaceré potenciálne vonkajšie faktory. Rast v období od 3. do 6. mesiaca veku je kritický na rozvoj DBK. Štúdie potvrdzujú, že nadmerný rast zvyšuje frekvenciu a stupeň degeneratívnych zmien v porovnaní so psami, ktorí majú adekvátny, alebo podštandartný rast ako je požiadavka na plemeno.
Osteochondróza je charakterizovaná ako lokálna porucha v endochondrálnej osifikácii (porucha vývoja kosti pod chrupavkou). Tieto poruchy majú za následok zlý vývoj chrupavky. Môžu byť zaznamenané na koncoch dlhých kostí. U rastúcich psov sa osteochondróza kĺbu najčastejšie vyskytuje v ramennom, kolennom, pätovom a lakťovom kĺbe. Spolu s touto poruchou sa vyvíja akútny zápal kĺbu a degeneratívne zmeny v kĺbe. Jedným z prejavov osteochondrózy je ochorenie osteochondrosis dissecans (OCD).
O OCD hovoríme vtedy keď sa fragment chrupavky oddelí od kosti a kosť pod chrupavkou tzv. subchondrálna kosť je vystavená kĺbnej tekutine (synovii).
Etiológia OCD je takisto multifaktoriálna. Rizikové faktory sú vek, pohlavie, plemeno, nadmerný rast, nadváha, chyby vo výžive. Plemená, ktoré sú predisponované na toto ochorenie, sú doga, labrador, newfoundland a rotweiler.
Hypertofická osteodystrofia HOD sa vyskytuje u veľkých a gigantických plemien a je charakterizovaná ako chybné ukladanie a odbúravanie kostného tkaniva. Najčastejšie postihnutá býva dolná časť lakťovej kosti, vretenná a holenná kosť. Na RTG nálezoch bývajú viditeľné zmeny na rastových platničkách, kde pozorujeme zosilnené štruktúry kostí.
Ak je ochorenie progresívne, vidíme zmeny na povrchu kosti a opuch mäkkých tkanív.
Psy preukazujú akútnu bolesť a opuch, krívanie, striedavú horúčku a príležitostnú anorexiu. HOD sa najčastejšie prejavuje u psov, ktorí vyrástli príliš rýchlo medzi 3.-6. mesiacom.
Príjem energie
Niektorí chovatelia veria, že ak majú okrúhle a vykŕmené šteňa majú zdravého jedinca. Štúdie u psov dokazujú, že zvýšená spotreba kalórií nie je kompatibilná s optimálnym vývojom skeletu. Boli pozorované abnormality spojení chrupavky s kosťou, ďalej na rastových platničkách a koncoch dlhých kostí, natiahnutie zápästia, pokles záprstných kostí na hrudníkovej a panvovej končatine. Postihnutí psi preukazujú rôzne stupne krívania a bolesti pri palpácii.
Kostrový systém je najviac citlivý na fyzikálne a metabolické anomálie počas prvých 12. mesiacov života.
Abnormálny vývoj skeletu počas rastu začína nárastom svalstva a telesnej hmotnosti. V porovnaní kosti veľkých plemien majú počas rastu menšiu hustotu ako skelet malých plemien. U veľkých plemien je väčšia dreňová dutina a tenšia kôra kosti. Z uvedeného vyplýva, že veľké plemená majú evidentnú preddispozíciu na abnormality skeletu.
Pridávanie vápnika
Vápnik je makroprvok, ktorý je chovateľmi veľmi často pridávaný do krmiva. V chovateľskej obci sa dosť často stretávame s názorom, že vápnik nie je nevyhnutný iba pre vývoj kostry, ale má aj preventívny účinok na onemocnenia skeletu. Nadmerný prívod vápnika môže produkovať deficity ostatných nutričných zložiek v potrave.
Pridávanie počas rastu
Vysoká hladina vápnika v krmive, podľa posledných znalostí, sa spája s ochoreniami ako je osteochondróza, zvýšená náplň v kĺboch, poruchy uhlovania končatín, woblerov syndróm.
Podľa posledných štúdií v skupine psov kŕmených vysokými hladinami vápnika bolo väčšie percento retardácie kostí, znížená remodelácia kostí, znížený počet osteoklastov (kostné resorpčné bunky).
Dôsledok nadmerného prísunu vápnika do tela spôsobuje hyperkalcémiu (zvýšený obsah vápnika v tele) a hypofosfatémiu (znížený obsah fosforu). Hormón kalcitonín je produkovaný v organizme podľa hladiny vápnika v krvi. Ak je obsah vápnika vyšší, rastie aj produkcia kalcitonínu. Jeho funkcia v tele je riadiť metabolizmus vápnika. Pri zvýšenej tvorbe znižuje resorpciu vápnika z kosti a spomaľuje zretie chrupavky v raste. Chronické obmedzenie kostnej resorpcie má za následok zhrubnutie povrchovej vrstvy kosti. U rastúcich psov tieto zmeny ovplyvňujú normálnu kostnú remodeláciu. Toto má za následok vývoj klinických príznakov HOD a Woblerov syndróm. Chronický efekt kalcitonínu na chrupavku vyúsťuje do poškodenia kĺbovej chrupavky OCD.
Komplikujúci faktor pri nadmernom kŕmení vápnikom u psov je, že nemajú mechanizmus, ktorý by ich ochraňoval od nadmerného vstrebávania z čreva. Vápnik sa dostáva do organizmu dvoma cestami. Prvá cez aktívny transport, ktorý je ohraničený množstvom vitamínu D. Existuje aj pasívny transport takzvaná difúzia, ktorá je čisto závislá od množstva vápnika v čreve.
Zásady kŕmenia pre optimálny rast a vývoj:
- Vybrať kompletné a vyvážené krmivo, ktoré bolo formulované pre dané plemeno.
- Týmto krmivom kŕmiť psa prvé 1-2 roky.
- Každý deň kontrolovať životosprávu a množstvo spotrebovaného krmiva.
- Striktne monitorovať denný prírastok hmotnosti a sledovať kondíciu.
- Nedoplňovať do diéty minerály, vitamíny a ďalšie prídavné krmivá.